Uwaga! Na tej stronie pieczemy ciasteczka!
Poprawiamy Twój komfort, wykorzystując pliki cookies. W ten sposób dostarczamy Ci doświadczenia
dostosowanie do Twoich indywidualnych potrzeb.

OK

W świecie mediów społecznościowych można się nieźle pogubić - każde z nich jest osobnym, skomplikowanym organizmem, który może służyć twojej marce. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest, LinkedIn - co wybrać? Zapraszamy na przegląd mediów społecznościowych i praktyczne rady dotyczące tego, który z nich będzie dla ciebie najlepszy. W dzisiejszym tekście skupimy się na Facebooku.

 

Określ swoje cele

 

Zastanów się, co chcesz osiągnąć? Zazwyczaj celem ostatecznym jest zwiększenie sprzedaży, choć można otrzymać taki efekt także realizując inne, poboczne cele, np. zwiększenie świadomości marki czy dotarcie do szerszej grupy odbiorców. Załóżmy, że agencja interaktywna w Krakowie stworzyła dla ciebie stronę internetową. Musisz teraz przekonać odbiorców do zakupów. Social media rzadko służą jako bezpośredni kanał sprzedażowy, choć jest to możliwe. Są za to świetnym narzędziem, które pomoże ci sprzedać produkt.

W pierwszej kolejności musisz zaplanować swoje działania - stworzyć strategię w oparciu o cele, które chcesz osiągnąć. Zastanów się czy chcesz pozyskać nowych klientów, rozbudować sieć powracających czy stworzyć zainteresowanie marką? Potem zakreśl jak najdokładniej swoją grupę docelową. Pomyśl nie tylko o tym, kim są, ale również co lubią, a czego nie, jakie są ich zainteresowania, jakie mają zwyczaje. A kiedy już wyklaruje się wizerunek twojego odbiorcy, sprawdź z jakich mediów społecznościowych on korzysta.

Zaplanowanie odpowiedniej kampanii wymaga jednak dobrej znajomości danego medium - w końcu każde jest inne. W zależności od tego, czy masz np. firmę zajmującą się identyfikacją wizualną w Krakowie czy prowadzisz studio tatuażu w Kielcach, możesz potrzebować zupełnie odmiennych kanałów promocji. Usiądź wygodnie, opowiemy ci teraz co nieco na temat najpopularniejszych z obecnie wykorzystywanych social mediów.

 

Facebook

 

Facebook jest absolutnym i dotąd niezachwianym potentatem social mediów. W pierwszym kwartale 2018 roku odnotował rekordowe 2,2 mld użytkowników, tym samym będąc najpopularniejszym medium społecznościowym. Mnogość opcji promocji jakie oferuje może wywołać niemały chaos w myślach początkujących, zwłaszcza, że przy ciągle zmieniających się algorytmach, zmienia się również premiowanie różnych typów postów. Facebook jest jednak najbardziej uniwersalnym medium do promocji marki.

Podstawowym narzędziem do tego wykorzystywanym jest tzn. fanpage - strona firmowa firmy, usługi, osoby, która gromadzi swoich fanów. Facebook daje narzędzia do budowania zaangażowania wśród fanów, jednak ogrom zmiennych na tej platformie zmusza do poświęcenia jej sporej ilości czasu, aby przyswoić wiedzę na temat promocji w tym medium. Oczywiście możesz prowadzić takie działania samodzielnie, ale wzrastająca popularność lub właśnie przeciwnie - niepowodzenia, mogą okazać się kłopotliwe, a pomoc np. agencji interaktywnej z Krakowa - niezbędna.

Innym rozwiązaniem może być także oddelegowanie takich zadań odpowiednim pracownikom, którzy poświęcą temu cały swój czas. Pomoc profesjonalistów bądź kompetentnych, przeszkolonych pracowników może okazać się nieoceniona, bo duża konkurencyjność na Facebooku wymaga świadomych działań. Im popularniejszy staje się twój fanpage, z tym większą i bardziej zorganizowaną konkurencją będziesz musiał się mierzyć, nie możesz o tym zapomnieć. Stosunkowo niedawno, bo przy okazji afery Cambridge Analytica Facebook ogłosił również priorytetyzowanie treści pochodzących od znajomych, co oznacza trudniejsze działania dla przedsiębiorców wykorzystujących facebooka do rozwinięcia swojego biznesu. 


Facebook kładzie także spory nacisk na budowanie zaangażowania wśród swoich użytkowników, dlatego największy zasięg będą miały te fanpage’e, które zręcznie zachęcą swoich fanów do dyskusji pod postami. To dzięki takiej polityce, Facebook okazuje się idealną platformą do budowania świadomości marki. Pamiętaj jednak również o tym, że fanpage to także strona internetowa - niektóre firmy nawet obywają się bez zaprojektowanej przez agencję strony internetowej. Brak dedykowanej strony może jednak utrudniać promocję i rozwój firmy, dlatego nie polecamy tego rozwiązania.

Ale co to właściwie oznacza, że fanpage jest również stroną? Przede wszystkim oznacza to to, że także podlega ona pozycjonowaniu. Dlatego warto inwestować w linkowanie do naszego fanpage’a, aby wzmocnić jego pozycję w wyszukiwarce. Facebook uwielbia dyskusje - nie bój podejmować się jej z twoimi fanami - to właśnie dzięki temu Facebook stał się niemal doskonałym kanałem obsługowym. Przygotuj się jednak na to, że takie działania nie przyniosą natychmiastowego efektu - Facebook służy w głównej mierze do długofalowej komunikacji, obsługi, budowaniu świadomości marki i relacji z klientami, pobocznie także sprzedaży.

Dzięki swojej uniwersalności może służyć w większości z branż, najczęściej jest głównym kanałem marketingowym w sieci, często również jedynym. Wymaga regularnej aktywności, choć niekoniecznie przesadnie częstej. Wymaga również świadomości premiowanej treści, znajomości polityki Facebooka i tego, jak działają wewnętrzne algorytmy, śledzenia zmian oraz trendów. A rozwijanie strony na Facebooku wcale nie wyklucza obecności w innych mediach społecznościowych - wręcz przeciwnie, gorąco polecamy obecność w różnych kanałach, bo sprzyja to kompleksowym działniom marketingowym. Ważne, by promować się świadomie, wiedząc, jak działa dany portal. Po tę więdzę zapraszamy do naszego następnego wpisu.